Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği

Adres: Diplomatik Site, Baku Sok. No:1, 06450 Oran, Ankara

Telefon: (0312) 491 16 81

Ankara Azerbaycan Büyükelçiliğin Görevi Nedir?

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı adına Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti arasında ikili siyasi, ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek; Türk kuruluşları ile Azeri kuruluşlar arasında bağlantı kurmak; Türkiye’de yaşayan Azeri vatandaşların çıkarlarını korumak ve himaye etmek için Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği tüm sorumluluk alanlarında üzerine düşen yetkiyi kullanarak koordinasyon sağlamaktadır.

Ankara Azeri Büyükelçiliğin Görev Bölgesi Nedir?

Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İzni sahibi 3. ülke vatandaşları, Azerbaycan vize işlemleri ve Azerbaycan konsolosluk işlemleri için Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmalıdırlar.

 

Azerbaycan Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgeleri

Adana,  Bartın, Osmaniye, Rize, Bayburt, Muş, Nevşehir, Niğde, Bingöl, Amasya, Batman, Sinop, Bitlis, Ardahan, Artvin, Siirt, Adıyaman, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Iğdır, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Tokat, Trabzon, Kırşehir, Mardin, Ordu, Samsun,  Hakkâri, Hatay (Antakya), Konya, Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Ankara, Ağrı, Karaman, Kars, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, İçel (Mersin),  Kayseri, Kilis, Aksaray, Şırnak, Sivas, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Azerbaycan seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan Azerbaycan Başkonsolosluğu İstanbul tarafından kabul edilmemektir.

Kısa süreli Azerbaycan vizeleri olarak kabul edilen Azerbaycan Turistik Vizesi, Azerbaycan Ticari Vizesi, Azerbaycan Aile Ziyareti Vizesi ve Azerbaycan Transit Vizesi başvuruları online olarak yapılmalıdır.

Azerbaycan Büyükelçiliği Ankara Elçilik İşlemleri

Azerbaycan Konsolosluğu ve Azerbaycan Büyükelçiliği, Azerbaycan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Azerbaycan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Azerbaycan temsilcilikleridir. 

Azerbaycan Konsolosluğu ve Azerbaycan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Azerbaycan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Azerbaycan vatandaşları apostil (belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Azerbaycan Konsolosluğu, Azerbaycan Büyükelçiliği ve Azerbaycan Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir.

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Azerbaycan Büyükelçiliği, Azerbaycan seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Azerbaycan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekle yetkilidir. 

Azerbaycan Konsolosluğu Ankara aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Azerbaycan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Azerbaycan vatandaşları için kayıt kartoçkası düzenlenmesi; pasaport yenilenmesi; vefat durumunda naaşın sevkiyat işlemleri; gözaltı- tutuklanma ve hapsedilme durumunda elçiliğin hukuki süreci takip etmesi; Apostil ve Noter işlemleri, Evlilik Belgesi, Dirim Belgesi, Vatandaşlık İşlemleri (Doğum belgesi, Nikah Akti, Evlat Edinme Akti, Nikahın Bozulma Akti, Babalık Akti, Ölüm Akti) gibi işlemler Ankara Azerbaycan Büyükelçiliği sorumluluğu altındadır. 

Ankara Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliğin Çalışma Saatleri Nedir?

Hafta içi hergün Saat: 09:00-18:00 arası konsolosluk hizmeti vermektedir.

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği 2018 Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, Azerbaycan Devleti'nin 2018 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2018 yılı resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. Azerbaycan vizesi için başvuruda bulunmak veya Azerbaycan konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler.

 

Yeni Yıl1 Ocak
Şehitleri Anma Günü20 Ocak
Dünya Kadınlar Günü8 Mart
Nevruz20-21 Mart
Silahlı Kuvvetler Bayramı9 Ekim
Milli Kalkınma Bayramı18 Ekim
Milli Uyanış Bayramı17 Kasım
Dünya Azerbaycanlıları Dayanışma Günü31 Aralık

Azerbaycan Ankara Büyükelçilik Vize işlemi Ne Zaman Yapılır?


Pazartesi-Cuma günleri Saat : 09:00-13:00 vize başvurularının kabulü

Pasaport Teslimi ise Pazartesi-Cuma günleri Saat: 14:00-16:00 arasındadır.


Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Belge Tasdik ve Apostil İşlemi:


 Pazartesi-Cuma Saat: 14:30-16:00'dır.

Ankara Azerbaycan Büyükelçiliği Pasaport İşlemleri Ne Zaman Yapılır?


 Salı- Perşembe Saat: 10:00-12:30 (Azerbaycan Diplomatik Pasaportlar için)
 Belgelerin Geri Teslimi ise Pazartesi-Cuma Saat: 17:30- 18:00 olarak belirtilmiştir.

 

Ankara Azeri Büyükelçiliği Pasaport İşlemleri Ne Zaman Yapılır?

Salı- Perşembe Saat: 10:00-12:30 (Azerbaycan Hizmet Pasaportları için)
Belgelerin Geri Teslimi ise Pazartesi-Cuma Saat: 17:30- 18:00 arasındadır.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Diplomatik ve Hizmet Pasaport Sahibi Vatandaşların Vize İşlemlerine İlişkin nota Verilmesi için Belgelerin Kabulü:
Pazartesi –Cuma Saat: 10:00 - 12:30
Belgelerin Teslimi ise Pazartesi-Cuma Saat: 17:30 - 18:00 arasındadır.

Azerbaycan Büyükelçiliği Ankara Görevlileri Kimdir?

Faig Baghirov  Azerbaycan Ankara Büyükelçisi  30.08.2010    Lala Baghirova
Jeyhun Zeynalov Azerbaycan Büyükelçisi Danışmanı 15.10.2010    Jahan Ganiyeva
Ramil Gurbanov Azerbaycan Büyükelçisi Danışmanı    24.10.2015    Aysel Gurbanova
Faig Hajialiyev  1. Sekreter    11.02.2016    Valida Hajialiyeva
Necibe Nesibova  1. Sekreter (Eğitim)  10.05.2012    Nizami Garakhanov
Vugar Mustafayev  1. Sekreter 01.02.2010    Aida Mustafayeva
Vasif Aliyev  1. Sekreter (Ekonomi)   15.02.2013    Almaz Gasimova
Jamil Aslanov  2. Sekreter   01.06.2014   Rozalina Epşteyn
Nadir Jafarov  2.Sekreter (Kültür)  30.06.2012   Dilshad Jafarova
Shohrat Mustafayev  2. Sekreter  03.03.2015  Konul Aghalarova
Anar Yusifzada   3. Sekreter    01.08.2014    Narmin Yusifzada
Nuru Azizov    3. Sekreter   01.06.2014    
Mushfig Mammadov  Savunma Ataşesi   10.02.2014    Sevinj Mammadova
Elbay Aliyev    Ataşe    15.08.2014    
Sabuhi Ahmadov  Askeri Ataşe Yard. (Deniz)    14.06.2014    Gulshan Ahmadova

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Başkonsolosluğu Vize Başvuru Türü Nedir?

Azerbaycan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişiler, ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına göre;kısa süreli Azerbaycan Ticari Vizesi, Azerbaycan Turistik Vize, Azerbaycan Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize, Azerbaycan Aile Ziyareti Vizesi ve Azerbaycan  Öğrenci Vizesi için Ankara Azerbaycan Büyükelçiliği'ne vize başvurusu gerçekleştirmelidirler.

Azeri Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Azerbaycan Vize Başvuru Formu Türkçe olarak doldurulmalıdır. Azerbaycan Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru olarak cevaplanması sırasında gerçekleştirilecek seyahate uygun kategorideki vize başvurusu için gerekli olan evraklarla beyan edilen bilgilerin, formdaki verilen yanıtları destekleme şartı yerine getirmelidir. Azerbaycan vize başvuru formu okunaklı, büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurulup imzalanarak, işlem sonlandırılmalıdır.

Doldurumanız gereken FORM için tıklayınız. 

Azerbaycan Vize Dilekçesi Nasıl Doldurulur?


 Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği''ne yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. 

Azerbaycan Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Azerbaycan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Azerbaycan Konsolosluğu’na hitaben  yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 


Azerbaycan Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Azerbaycan Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 


Azerbaycan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Azerbaycan Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Nerededir?

 

Ankara Büyükelçiliği